OKNA DACHOWE ROTO

Zanim przystąpisz do pracy, odpowiedz sobie na poniższe pytania. Upewnisz się wówczas czy twój strych ma potencjał i bez przeszkód możesz przekształcić go na mieszkanie. Na początek - sprawdź wysokość pomieszczenia. Według normy, wysokość wnętrza nie może być niższa niż 220 cm pod dachem skośnym. Drugi ważny aspekt to minimalna wysokość ściany kolankowej, która powinna wynosi 90 cm. Po trzecie, poddasze, w którym można mieszkać wlicza się w powierzchnię użytkową domu, co skutkuje opodatkowaniem. Jeśli rozwiałeś/rozwiałaś wszelkie wątpliwości czy twoja wymarzona przestrzeń może zamienić się w mieszkanie, przystąp do dzieła!

Jest mieszkanie. Potrzebne okna!

Zanim przystąpisz do zakupu okien dachowych, sprawdź ich klasę bezpieczeństwa. Dla przykładu okna obrotowe PVC niemieckiej firmy ROTO R4 WD wyróżnia najwyższa 5 klasa. To imponujący wynik. Co jeszcze jest ważnym kryterium przy wyborze przeszklenia dachu? Szczelność. Istotną funkcją, minimalizującą występowanie mostków termicznych  jest Termo-blok WD, który zastosowano w w.w. produkcie ROTO. Zagwarantuje to idealny mikroklimat na poddaszu.

Wybierając okno dachowe, zwróć szczególną uwagę na sposób jego otwierania. Od tego bowiem zależy, czy pomieszczenie będzie dostatecznie wietrzone i doświetlone. Najbardziej popularne rozwiązanie to otwieranie z osią obrotu w połowie wysokości okna, stosowane w oknach obrotowych.

Łazienka na poddaszu.

Adaptując przestrzeń poddasza na mieszkanie, stoisz przed zadaniem aranżacji łazienki. Z perspektywy doboru okien w takim pomieszczeniu, kieruj się tą samą zasadą, co w przypadku okien fasadowych. Te właściwe powinny być odporne na wilgoć. Zatem, najlepszą opcją będą tu okna z PVC.

Producent okien dachowych marka ROTO posiada w swoim asortymencie wiele modeli okien obrotowych, wysokoosiowych czy uchylnych, które dostępne są z materiału PVC. Najczęściej wybieranym oknem do łazienek jest białe, lecz ROTO może pochwalić się dużo szerszą kolorystyką, np. okleiną drewnopodobną w kolorze sosny lub złotego dębu.

Czy okna ROTO są energooszczędne?

Eksperci zapewniają, że o energooszczędnych oknach mówimy, jeśli współczynnik przenikania ciepła dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1,3 W/(m2K). Na wartość U wpływa jednak wiele składowych -  parametry pakietu szybowego, profili oraz rodzaju ramki między szybami. W praktyce jednak parametry izolacyjne stolarki okiennej zależą od zastosowanych przez producenta rozwiązań i części składowych okna. Ma tu więc znaczenie rodzaj wzmocnień, liczba tafli szkła, szerokość komór w profilu a także rodzaj ramki dystansowej w pakiecie szybowym. Kropkę nad stanowi poprawny montaż.